Wina
Wina rozkładu pożycia pozostaje w związku z naruszeniem obowiązków wynikających z przepisów prawa, jak i zasad współżycia społecznego.
W tym zakresie brane są pod uwagę przypadki naruszenia obowiązku wzajemnej pomocy i wierności względem małżonka oraz naruszenie obowiązków względem dzieci i innych osób bliskich małżonkom.
Orzeczenie o winie może być spowodowane także alkoholizmem lub narkomanią jednego z małżonków lub przemocą, jaką stosuje wobec współmałżonka czy dzieci. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na stanowisko Sądu Najwyższego, który wskazał, że małżonek dopuszczający się cudzołóstwa nie wywołuje tym samym rozkładu pożycia małżeńskiego – o ile poprzednio rozkład ten nastąpił już z innych przyczyn, a zwłaszcza w wyniku zachowania się drugiego małżonka. Nie można bowiem domagać się, aby małżonek opuszczony przez współmałżonka nie miał możliwości rozpoczęcia „normalnego życia” przed uzyskaniem wyroku rozwodowego.
Do przypisania małżonkowi winy nie jest wymagane, aby jego zamiarem było spowodowanie rozpadu pożycia. Trzeba jednak pamiętać, że gdy wnosimy o rozwód z orzekaniem o winie, tę winę musimy udowodnić (trzeba powołać świadków, przedstawić dokumenty np. obdukcje, notatki policyjne) – czyli przedstawić dowody potwierdzające fakty, o których mówimy w sądzie.
W przypadku przemocy w rodzinie, jeśli wcześniej prowadzona była sprawa karna o znęcanie się nad rodziną wobec współmałżonka, któremu zarzucamy winę w procesie rozwodowym i sprawa ta zakończyła się skazaniem za popełnione czyny, to wyrok taki należy przedstawić w sądzie na sprawie rozwodowej.
W wyroku orzekającym rozwód sąd może:
- orzec o winie obojga małżonków lub jednego z nich;
- nie orzekać o winie na zgodne żądanie małżonków;
- ustalić, że małżonkowie (małżonek) nie ponoszą (ponosi) winy.
Zwróć się do adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym i rozwodach!